Пенсійне забезпечення учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Дата: 23.04.2021 15:58

Станом на 01 квітня 2021 року на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перебуває 5171 особа з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них до І категорії віднесено 1012 осіб, до ІІ категорії – 2898 осіб, до ІІІ категорії – 1235 осіб, IV категорії – 26 осіб. Із числа постраждалих від Чорнобильської катастрофи І категорії 876 ліквідаторів отримують пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон). Середній розмір пенсії ліквідаторів-інвалідів – 8689,94 грн.

Для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії встановлено мінімальну пенсійну виплату, яка не може бути нижчою станом на 01.04.2021: особам з інвалідністю І групи – 5041,65 грн (285 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність), ІІ групи – 4501,95 грн (255 %), ІІІ групи – 3980,25 грн. (225 %).

Для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, які визнані особами з інвалідністю внаслідок війни, мінімальна пенсійна виплата з 01.04.2021 становить: для осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи – 11498,50 грн. (650 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність), ІІ групи – 9287,25 грн (525 %), III групи – 6368,40 грн. (360 %).

Крім цього, військовозобов’язані, призвані на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчання із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю мають право на обчислення пенсії виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою, визначеною постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Чорнобильців, які отримують пенсії із 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати, в області близько 670 осіб.

Олена РОМАНЧЕНКО, заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області