Кетрисанівська сільська територіальна громада
Кіровоградська область, Кропивницький район

До Всесвітнього дня боротьби з алергією

Дата: 08.07.2024 13:22
Кількість переглядів: 69

Фото без опису

До Всесвітнього дня боротьби з алергією

 

За даними ВООЗ, алергія виходить у лідери за поширеністю. Щороку спостерігається стрімке зростання захворюваності на цю недугу. Якщо 20 років тому алергіком був кожний 10-й дорослий житель нашої планети і кожна 4-та дитина, то сьогодні від 20 до 40% людей страждають від цієї хвороби. Це означає, що приблизно кожний 3-й мешканець земної кулі – алергік, незалежно від віку та національності. Науковці вважають, що зростання алергічних патологій в усьому світі пов’язане з погіршенням екологічної ситуації, якості харчових продуктів, щоденним контактуванням з косметикою та засобами побутової хімії, а також із генетичними мутаціями.

Проблема алергії настільки актуальна, що 8 липня за рішенням Всесвітньої організації алергії (WAO) і Всесвітньої організації імунопатології (WIPO) в усьому світі, починаючи з 2005 року, відзначають «Всесвітній день боротьби з алергією». Проведення цього дня різноманітних заходів має на меті привернути увагу суспільства до проблеми алергічних захворювань, а також їх своєчасної профілактики.

1906 року австрійський лікар Пірке ввів поняття «алергія» для характеристики зміненої реактивності організму. Речовини, що викликають алергію, носять назву алергенів-антигенів. Алергією є гостра реактивність організму, що виявляється у неадекватній реакції на деякі речовини, не шкідливі для більшості людей. Такі речовини називаються алергенами, причому вони можуть бути як природного, так і хімічного походження. Алергени викликають різні реакції імунної системи, коли потрапляють до організму при диханні, травленні та безпосередньому контакті зі шкірою. Алергічні захворювання негативно впливають на якість життя пацієнтів і призводять до значних економічних збитків.

Сьогодні виділяють наступні причини алергії, здатні викликати розвиток алергічного захворювання:

  • Надмірно стерильні побутові умови у повсякденному житті, можуть призвести до порушення імунної системи у бік алергічних проявів.
  • Спадковість. Доведено, що алергія здатна передаватися дітям від батьків, частіше по материнській лінії. Майже у 70% випадків захворюваності дітей на цю недугу мати страждає будь-якою формою алергії, близько 30% – якщо алергіком є батько і 80% –  якщо алергія спостерігається у обох батьків.
  • Захворювання внутрішніх органів. Поштовхом до розвитку алергічної реакції є різні захворювання шлунково-кишкового тракту, нервової і ендокринної систем.
  • Екологічні фактори. Досягнення сучасної цивілізації часто є причиною виникнення алергічного захворювання. Це і численні різноманітні хімічні речовини, і агресивні аерозолі. Практично всі сучасні харчові продукти містять гормони, антибіотики, біологічно активні речовини тощо. Люди піддаються практично постійному впливу електромагнітного випромінювання. Усе це призводить до стрімкого зростання алергічної патології.
  • Часті інфекційні захворювання, якщо вони спостерігаються особливо в ранньому віці, створюють серйозні причини для майбутнього розвитку алергії.

Найбільш поширеними алергенами є:

  • Пилок рослин – основна причина сезонних спалахів алергії.
  • Кліщі, які разом з пилом потрапляють в організм людини через дихальні шляхи.
  • Пліснява, спори якої легко переносяться з повітрям (їх важко знищити, оскільки вони легко проходять через фільтри та маски).
  • Тварини. Алергія на тварин може з’явитись після спілкування з собакою, кішкою, кроликом, хом’яком, конем, пташкою. Її викликає не шерсть, як вважає більшість, а речовини, що знаходяться у відмерлих лусочках шкіри, слині та сечі тварини.
  • Укуси комах, що викликають не лише біль, печію, набряки і почервоніння. Алергічна реакція на укус бджоли, мурахи чи оси може призвести до анафілактичного шоку, який загрожує життю людини.
  • Продукти харчування також можуть бути потенційним джерелом алергії.
  • Хімічні речовини – косметика, пральні порошки, розчинники тощо.
    Медикаменти. Алергічну реакцію може викликати будь-який препарат.

Розвиток алергії, залежно від взаємодії алергену та організму людини, має різноманітні патологічні прояви – поліноз, бронхіальна астма, кропив’янка, набряк Квінке і навіть анафілактичний шок.

Найбільш дієвими засобами профілактики алергічних захворювань є: знищення бур’янових рослин; часте ретельне вологе прибирання приміщень з обов’язковим миттям всіх поверхонь, глибоким чищенням ковдр, килимів та м’яких меблів; використання гіпоалергенних косметичних засобів та побутової хімії; правильне раціональне харчування; фізична активність, тобто здоровий спосіб життя.

Якщо ви страждаєте на алергію додержуйтеся таких правил: під час цвітіння рослин намагайтеся виїхати до іншої кліматичної зони, а якщо це не можливо, то намагайтеся рідше бувати на вулиці; відмовтеся від прогулянок на природі вранці та вдень, коли дерева і рослини виділяють найбільшу кількість пилку; не виходьте з будівель у спеку та вітряну погоду; здійснюйте прогулянки у похмурі та дощові дні; користуйтеся на вулиці сонцезахисними окулярами; після повернення додому прийміть душ, промийте ніс та очі;не займайтесь самолікуванням і у разі появи проявів алергії обов’язково звертайтесь до лікаря.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь