До Дня Усиновлення

Дата: 17.09.2024 06:30

Щороку 17 вересня відповідно до Указу Президента України від 28 липня 2023 №455/2023 в Україні відзначається День Усиновлення. Це свято доброти та  милосердя.  Це національне свято усиновителів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів прийнявши в свої сім’ї дітей, які при різних обставинах втратили свої рідні сім’ї.

Усиновлення – це важливий та відповідальний крок, який потребує великої духовної сили, віри, надії, любові та мудрості.

З метою забезпечення права кожної дитини на виховання в сім’ї,мв Україні швидкими темпами розвивається система усиновлення, яке є прикладом відродження справжніх родинних цінностей та збереження сім’ї.

Усиновлювачі заслуговують на велику повагу та пошану оточуючих. Доброта і любов – головне, що ми повинні дарувати нашим дітям. Адже діти – це наша надія і наше майбутнє. Щоб ця надія здійснилася, ми, дорослі, повинні пам’ятати про свою відповідальність, піклуватися про кожну дитину. Особливо про дітей, які залишилися без батьківської опіки. Турбота про них – наша спільна мета, обов’язок суспільства, держави.

В переддень свята хочеться побажати батькам і діткам міцного здоров’я, віри в добро, натхнення, терпіння і обов’язково любові. Хай у Ваших домівках завжди панують спокій і затишок, нехай Ваше життя буде безхмарним та заможним.

До дня усиновлення в Україні розповідаємо, хто може та не може всиновити дитину в Україні, що для цього необхідно та які права й обов'язки мають всиновлювачі.

Хто підлягає всиновленню

Відповідно до українського законодавства, усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, яке здійснене на підставі рішення суду.

Усиновленню підлягають діти, які перебувають на обліку як:

• діти-сироти;

• діти, які позбавлені батьківського піклування;

• діти, чиї батьки дали згоду на всиновлення.

Усиновити можна дитину у віці від 2 місяців до 18 років. Крім виняткових випадків, коли за рішенням суду усиновити можна й повнолітнього, який є сиротою або позбавлений батьківського піклування до досягнення ним 18 років (згідно ч. 2 ст. 208 Сімейного кодексу).

Хто може всиновити дитину

Законодавство України визначає коло осіб, які можуть бути всиновлювачами. Це:

• дієздатна особа, старша за 21 рік, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;

• особа має бути старша за дитину не менш як на 15 років. У разі всиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж 18 років;

• подружжя;

• особи, які проживають однією сім'єю;

• якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, всиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

Переважне право при всиновленні мають:

• громадянин України, в сім'ї якого виховується дитина;

• громадянин України, який є родичем дитини;

• чоловік матері або дружини батька дитини;

• особа, яка хоче всиновити одразу кількох дітей, які є братами та/або сестрами.

Переважне право на усиновлення дитини має подружжя. Обмежень на те, скільки дітей може всиновити одна людина, немає.

Хто не може бути всиновлювачем

Усиновити дитину не можуть люди, які:

• обмежені у дієздатності або визнані недієздатними;

• позбавлені батьківських прав, крім випадків, коли ці права були поновлені;

• були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним з їхньої вини;

• перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

• зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

• не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

• страждають на хвороби, які входять до переліку затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України;

• є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

• мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів.